19 Temmuz 2011 Salı

THY kâr patlaması yapacak

Büyüme danışmanı Frost&Sullivan'ın raporuna göre, THY için bu yıl çok kârlı geçecek.
İştirakleri ile holding yapısına doğru gittiklerini ifade eden THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Stratejik konumdaki İstanbul'un potansiyelinin yüzde 50'sini kullanarak büyük başarılara imza attık." diye konuştu.Avrupa'nın en iyi havayolu seçilen Türk Hava Yolları'ndan (THY) bu yıl ciddi oranda kâr açıklaması bekleniyor. Büyüme danışmanlığı ve araştırma kuruluşlarından Frost&Sullivan analistlerinin Avrupa'nın önde gelen havayolu taşımacılığı kuruluşlarının küresel havacılık pazarında karşılaştıkları zorlukları inceleyerek hazırladığı rapora göre, THY kâr patlaması yaşayacak. İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yaşanan finansal krizler, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan sosyal karışıklıklar ve petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi gibi olumsuz faktörler, 'havada alarm zillerini çaldırıyor'. Ancak son 5 yılda yolcu trafiğini 2 katına çıkararak 29 milyona ulaşan THY, 2015 yılında bu rakamı ikiye katlamayı hedefliyor. Frost&Sullivan analistlerine göre, 2010 yılında THY'nin kâr oranı yüzde 50 azalsa da, şirketin bu sene kâr patlaması yaşaması bekleniyor. Bununla birlikte Ortadoğu'daki huzursuzluğun ardından THY'nin büyümesini sürdürmesi ve İstanbul'daki transit trafik üzerinde daha geniş operasyonlara yöneleceği tahmin ediliyor.

Raporda ayrıca, THY'nin gelecek stratejisi, ağını Güneydoğu Asya, Rusya ve Amerika'ya genişletmek üzere kurduğu belirtilerek, ancak başarıya ulaşmak konusunda THY'nin söz konusu yeni pazarlarda yerel havayolu şirketleriyle ortaklık kurması öneriliyor. THY'ye B787 ya da A350 gibi uzun mesafe uçaklar için sipariş vermesi de öneriliyor. THY, Pakistan Havayolları (PIA) ile ortaklık kurmaya çalışıyor. Böylece Pakistan Havayolları, THY'nin uzun mesafe ağını kurmasını Pakistan-ABD arasında sağlayabilir. Ayrıca THY, özellikle Bosna Havayolları'nın yüzde 49'unu devraldıktan sonra Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa pazarında yatırımlar gerçekleştirmek için iyi bir finansal pozisyonda bulunuyor.

Süleymaniye'ye sefer koydu

THY, Bağdat, Erbil, Basra ve Necef'ten sonra Irak'ta 5'inci uçuş noktası olan Süleymaniye'ye ilk uçuşunu dün gerçekleştirdi. Seferler, İstanbul'dan Süleymaniye'ye TK806 ile, pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar, TK807 ile Süleymaniye'den İstanbul'a pazartesi, salı, perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere haftada 4 gün icra edilecek. THY'nin 144'üncü uluslararası uçuş noktası olan Süleymaniye'ye, 31 Ağustos 2011 tarihinden önce başlayacak seyahatlerde İstanbul'dan gidiş-dönüş tüm vergiler dâhil 305 Euro'dan başlayan ücretlerle seyahat edilebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ratings and Recommendations by outbrain