18 Mart 2011 Cuma

Hisse opsiyon işlemleri başlıyor

İMKB ve VOB arasında uzun süredir devam eden opsiyon rekabetine SPK Başkanı Vedat Akgiray son noktayı koydu.
Hisse senedi opsiyon işlemleri Mayıs ayında VOB'da başlıyor. Uzun süredir İMKB ve VOB arasında süren büyük rekabete sahne olan opsiyon işlemlerinde son aşamaya gelindi. SPK Başkanı Vedat Akgiray, opsiyon işlemlerinin VOB'ta başlayacağına yeşil ışık yaktı. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İMKB'nin altyapı başta olmak üzere her anlamda opsiyon işlemlerine hazır olduğunu açıklamıştı. Ancak düzenleyeci ve denetleyici otoritenin işlemlerde tercihini VOB'tan yana kullanması bekleniyor. Bu arada İMKB'nin de VOB'taki payının artırılması öngörülüyor. SPK Başkanı Vedat Akgiray CNBC-e'ye yaptığı açıklamalarda işlemlerin nerede yapılacağının 1-2 gün içerisinde netleşeceğini açıkladı.

Akgiray şunları söyledi:

"Halka arzlardan memnunuz. Parasal ve sayısal değer açısından geçen seneye göre en az iki mislini elde ederiz. Yatırımcı seferberliği noktasında birden çok cephede çalışıyoruz. Sermaye piyasasını büyütmek ulusal bir görev olmalı. Onlara uygun platformlar sunmak hepimizin görevidir. Çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Bunu yapmak zorundayız.

Hisse opsiyonları konusunda ilgili taraflar anlaştı. Nisan sonunda altyapı faaliyetleri bitecek. Opsiyonların VOB'da olabileceği konusunda yeşil ışık gördük. VOB'da yönetim yapısı ve mülkiyet yapısıyla ilgili bizim gördüklerimizi gördüler zannediyorum. Opsiyonların Mayıs ayına işleme başlaması mümkün. VOB'un hissedarı TOBB'dan da olumlu adımlar geldi. Opsiyonların hem VOB'da hem de İMKB'de olması mümkün değil. İki borsamız da ülkemizin malıdır. Opsiyonların nerede olacağı 1-2 haftaya netleşir. Opsiyon işi varanta göre çok büyük bir iş olacaktır. Hacmi varant gibi araçların hacminin çok üzerinde olacak.

Finans merkezi için 2 gün önce tapumuzu aldık. 1-2 ay içinde temelimizi atıp, hızlı bir şekilde inşaatımızı tamamlayıp, 2 yıl içinde taşınacağımızı düşünüyoruz."

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan spot hisse işlemleriyle opsiyon işlemlerinin aynı çatı altında olması görüşünü savunuyor.

"Bu bir yarışma değildir. Son iki yıldır bunun tartışmalarını yapıyoruz. SPK tarafından bir uzlaşı formülü önerildi. Tartışmaların muhatabı biz değiliz. SPK, VOB'un ortaklarına bir öneride bulundu. Uzlaşı arayışı var. Bize ulaşmış bir öneri olmadı. Oradan öneri olursa genel kurulumuzda değerlendiririz. Biz Türkiye için doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. SPK da bunun çaresine bakmaya çalışıyor. İMKB de VOB'un ortaklarından biridir. Opsiyonları açmak için kanundan gelen yetkimiz var. Önemli olan doğru yapılanmak. Mümkünse olduğunca denetlenebilen, az riskli bir yapının ortaya çıkması lazım. Mayıs ayında opsiyonları piyasa açacak aşamaya geliriz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ratings and Recommendations by outbrain