10 Şubat 2011 Perşembe

Mey İçki kaç liradan halka arz edilecek?

Yeni Rakı´nın üreticisi Mey İçki´nin büyük spekülasyonlara neden olan değeri ortaya çıktı.
Dünyanın önde gelen özel yatırım fonlarından Texas Pacific Group´un (TPG) yüzde 90´ını 810 milyon dolara satın aldığı Mey İçki´ye, önümüzdeki günlerde yapılacak olan halka arzda 1.341 milyon dolarlık değer biçildi. Buna göre TPG, Mey İçki hisselerinin yüzde 25´ini borsada satacak. Ek satışlarla bu oran yüzde 28.75´e kadar çıkacak.

İMKB´de işlem göry içkimek üzere dün başvuruda bulunan Mey İçki, 18 milyon 750 bin lira nominal tutarlı hisse senedini halka arz edecek. Geçtiğimiz aylarda Mey´in gerçek değerinin 2 milyar dolar olduğu yönünde haberler çıkmıştı. Son dönemde dünyanın en büyük içecek firmalarından Diageo´nun 2.5 milyar dolara Mey İçki´yi almaya hazırlandığı konuşuluyor. Buna göre Tekel´in sadece alkol bölümünün değeri 6 yılda 9 kat artmış oluyor. Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab konsorsiyumu, özelleştirme kapsamında Tekel´in alkollü içkiler bölümünü 292 milyon dolara satın almıştı. Bu satın almadan sonra şirket Mey İçki ismiyle faaliyet göstermeye başlamıştı.

HALKA ARZ FİYATI 50-55 TL
Analistler, Mey İçki'nin halka arz fiyatının 50-55 TL aralığında oluşacağını belirtiyor. Bu fiyatlarla TPG'nin kasasına Mey İçki'nin yüzde 25'inin halka arz edildiği durumda 590-650 milyon dolar arasında bir para girecek. Halka arzda ek satış hakkının kullanılması durumunda ise elde edilecek gelir 665-730 milyon dolar arasında olacak. Geçtiğimiz aylarda TPG'nin danışmanı Cüneyd Zapsu, basına yaptığı açıklamada ABD'lilerin Mey İçki'nin yüzde 45'ini halka arz etmeyi planladığını ve şirketin değerinin 2.5 milyar doları bulmasını beklediklerini söylemişti.

Dolayısıyla her ne kadar şirketin halka açılma oranı Zapsu'nun açıkladığı seviyeden daha az olsa da, şirketin değerinin yaklaşık aynı seviyelerde oluşması bekleniyor. Borsa kulislerinde TPG'nin Mey İçki için biçtiği değerin alt limitinin 2.4 milyar dolar üst limitinin ise 2.6 milyar dolar olduğu söyleniyor. Öte yandan Aralık ayı başında Wall Street Journal Gazetesi’nde yer alan bir haberde, İngiliz alkollü içecek şirketi Diageo'nun Türkiye'den Mey İçki'yi 2.5 milyar dolar karşılığında satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtilmişti.

HALKA ARZDA YURTİÇİ KONSORSİYUM LİDERİ GARANTİ
ABD'li Texas Pacific Group, 8 Aralık 2010 tarihinde, Mey İçki'nin halka arzı için danışman olarak dört bankaya yetki verdiğini açıklamıştı. TPG, halka arz için JP Morgan, Goldman Sachs, Credit Suisse ve Bank of America Merrill Lynch’i yetkilendirmişti. TPG'nin halka arzda yurtiçi konsorsiyum lideri olarak Garanti Yatırım ile el sıkıştığı öğrenildi. Konsorsiyumda iki büyük yerli bankanın daha yer aldığı gelen bilgiler arasında.
Halka arzın tarihi hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, Mey İçki tarafından Reuters'a yapılan açıklamada, "Mey, olası bir halka arzla bağlantılı olarak, normal düzenleyici sürecin bir parçasını oluşturacak şekilde İMKB'ye başvuruda bulunmuştur. Konuyla ilgili yeni bilgileri gerekli oldukça paylaşıyor olacağız" denildi. Mey İçki'nin yüzde 90'ı TPG’ye, kalan yüzde 10 hissesi ise yine özel yatırım fonu olan Aktera'ya ait bulunuyor.

"HALKA ARZ SONRASI ÇIKARIZ"
TPG’nin Mey İçki'yi satın aldığı 2006 yılında Fonun Avrupa Yatırımlarından Sorumlu Ortağı Stephen Peel, satın aldıkları şirketi genelde 10 yıl gibi bir sürede sattıklarını açıklamıştı. Peel, 5 yıl önce yaptığı açıklamada yakın gelecekte halka açılmayı düşünmediklerini belirterek "Mey’in borsaya açılması çok uzun zaman almayacak ama görülebilir gelecek için bir tarih veremem. Biz genellikle bir şirkette 10 yıl kadar kalırız. Şirketten çıkmaya karar verdiğimizde de genellikle halka arzın ardından çıkarız. Ama Mey için daha yapılacak çok şey var" demişti. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ratings and Recommendations by outbrain