24 Kasım 2015 Salı

Borsa İstanbul alım iptalleriyle çakıldı

Borsa İstanbul, Rusya Devlet Başkanı Putin'in açıklamalarının ardından iptal edilen alım emirleri nedeniyle sert düştü


Piyasalar peşpeşe gelen kritik haberlerle oldukça hareketli bir gün geçiriyor. Sabah saatlerinde Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının Türkiye sınırını ihlal etmesinin ardından Türk F-16'ları tarafından düşürüldüğü haberi piyasalarda sıcak gündemin habercisi oldu.

Güne hafifi yükselişle başlayan Borsa İstanbul, Rus uçağının düşürülmesi haberiyle eksiye geçti. Piyasalar daha sonra gün ortasında açıklanan yeni kabineyi takip etti. Kabinenin açıklanmasından dakikalalar sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den düşen uçakla ilgili açıklamaları geldi. Putin, düşen uçakla ilgili "sırtımızdan bıçaklandık" değerlendirmesinde bulundu.

Putin'in açıklamaları piyasalarda tansiyonu tekrar yükseltti. Özellikle Borsa İstanbul'da "alım" emirlerinin artarda iptal edilmesi borsada kayıpların bir anda yüzde 4.5'e çıkmasına neden oldu. Alan Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, "Alım emirlerinin geri çekilmesi Borsa İstanbul'daki sert düşüşte etkili oldu" değerlendirmesinde bulundu. Endeks günü yüzde 4.39 kayıpla tamamladı. Rus Borsası'nda da düşüş yüzde 4 civarında gerçekleşti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ratings and Recommendations by outbrain